Blog

ten tekst co w blogu na górze

Biznes

Święto Środka Jesieni, 1 października i Golden Week, czyli biznes pod znakiem chińskich świąt

Święto Środka Jesieni (中秋节 zhōngqiū jié) to drugie po Chińskim Nowym Roku (春节 chūnjié) najważniejsze chińskie święto. Przypada ono 15. dnia ósmego miesiąca wg. kalendarza księżycowego. W kalendarzu gregoriańskim, jakiego używamy na co dzień, jest to święto ruchome. W tym roku przypada ono 29 września. W dodatku, tym razem pokrywa się ono z chińskim, równie ważnym, świętem narodowym przypadającym zawsze na 1 października, tj.: proklamowaniem Chińskiej Republiki Ludowej, a także związanym z nim tzw.: Golden Week, czyli ustawowo wolnym od pracy tygodniem, będącym niejako prezentem od chińskiego rządu dla obywateli, mającym wspierać relacje rodzinne oraz zwiększać skalę turystyki krajowej.  

Tradycja w księżycowym blasku, czyli o Święcie Środka Jesieni

Święto Środka Jesieni to ważne święto dla społeczności chińskiej na całym świecie. Jest to czas, w którym Chińczycy wracają do rodzinnych stron, aby wraz z członkami rodziny i przyjaciółmi celebrować obfitość i umacniać więzi. Tego dnia bliscy spotykają się na wspólnej kolacji, podczas której dzielą się słynnymi ciasteczkami księżycowymi, będącymi symbolem jedności i ponownego połączenia. Po kolacji spacerują po pięknie udekorowanych w lampiony ulicach i obserwują pełnię księżyca, który w ciągu całego roku właśnie tego dnia jest najbliżej Ziemi. 

Kult księżyca: korzenie 中秋节

Święto ma swoje początki jeszcze w czasach dynastii Zhou (1045-256 p.n.e.). Wywodzi się z zapoczątkowanej wtedy tradycji kultu księżyca, podczas którego odprawiano ceremonie mające na celu wyrażenie wdzięczności za obfite plony w danym roku i jednocześnie nadziei na urodzaj w tym nadchodzącym. Istnieje także kilka legend związanych z pochodzeniem tego święta. Najbardziej popularnym jest Mit o Chang’e, z którego pochodzi ostatni z trzech symboli Środka Jesieni – królik. 

Święto Środka Jesieni i Golden Week: szansa, czy wyzwanie dla biznesu?

Przez około 10 następnych dni ze względu na pokrywające się aż trzy ważne święta Chińczycy mieszkający i pracujący w Chinach kontynentalnych mają ustawowo zapewnione dni wolne od pracy. Wielu Chińczyków mieszkających i pracujących za granicą lub/i w firmach międzynarodowych także właśnie w tym czasie wykorzysta dostępny urlop wypoczynkowy. 

Współpraca z chińskimi partnerami biznesowymi w tym okresie będzie więc graniczyć z cudem. Wszystkie przedsiębiorstwa, a nawet fabryki będą zamknięte. Niektóre sklepy i restauracje pozostaną otwarte, jednak w nieregularnych godzinach. Jeśli w tym czasie planujesz wyjazd służbowy do Chin warto mieć na uwadze, że może on nie przynieść zakładanych efektów. Lepiej będzie wybrać inny termin. 

To samo dotyczy podróży w celach turystycznych. W przeciągu najbliższego tygodnia najbardziej znane atrakcje turystyczne w Chinach będą oblegane przez samych Chińczyków. Co więcej, bilety lotnicze, w komunikacji miejskiej, a także posiłek w restauracji, czy wejściówki na atrakcje będą w tym czasie kilka razy droższe. 

Natomiast Święto Środka Jesieni jest szansą na znaczne zwiększenie sprzedaży dla branży spożywczej. Jeśli w niej działasz warto zastanowić się nad nowym smakiem ciastek księżycowych, które ok. tydzień przed samym świętem biją rekordy sprzedaży, a firmy żywnościowe przebijają się pomysłami nad smakiem i wyglądem tego słodkiego (lub słonego) symbolu Środka Jesieni. 

中秋节快乐!

Pozostańmy w kontakcie!

Hej! Skoro to czytasz, to znaczy, że poświęcasz swój cenny czas na zapoznanie się z tym, kim jesteśmy. Dziękuję Ci za to i mam dla Ciebie niespodziankę – kliknij tutaj! –SEKRET– Obiecuję, że nie powita Cię rozśpiewany Rick Astley, a coś bardzo praktycznego w biznesowym kontekście Sinosfery.

Pozostań z nami w kontakcie, wypełniając formularz, a jeśli rubryki nie są (jak mawiają Chińczycy) Twoim smakołykiem, to pogadajmy bezpośrednio na mailu: jan@sinolink.pl

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
.

SOCIAL MEDIA

Odwiedź nasze profile i bądź na bieżąco!